شما اينجا هستيد: Home » الویس شناسی » زندگینامه الویس پریسلی قسمت سوم

زندگینامه الویس پریسلی قسمت سوم

 

bioghraphy-3

(سال 1954) الویس و شروع فعالیت جدی در زمینه موسیقی

این سال برای الویس سال بسیار سرنوشت سازی بود. او که بتازگی از دبیرستان فارق التحصیل شده بود همچنان برای تامین مخارج خانواده سخت کار میکرد . در آن زمان الویس ظاهری بسیار متفاوت برای خود ایجاد کرده بود. موهای بلند- خط ریش متفاوت با مدل مرسوم آن زمان- و لباسهایی متفاوت .او مصمم بود آن چیزی باشد که خودش میخواهد. و البته با متفاوت پوشیدن لباس شخصیت متفاوت خود را نیز نشان می داد.الویس همیشه مواظب رفتار اجتماعی ورعایت ادب در حضور دیگران بود. او بخاطر علاقه مخصوصی که به مادرش داشت تمام وقتش را صرف او میکرد.در کریسمس همان سال در مسابقه ای آهنگ مورد علاقه خود OLD SHEP را اجرا کرد . (همان آهنگی که در 8 سالگی برای اجرای آن موفق به کسب جایزه بهترین آواز شده بود) او تنها کسی بود که در این مسابقه دو بار جایزه گرفت. واین باعث شد که اعتماد به نفسش به نحو چشمگیری افزایش پیداکند. سپس در جشنواره ای شرکت کرد که در آن آماتورهابه مسابقه آوازخوانی میپرداختند. و در آن مسابقه برنده گیتارشد. او مصمم بود بر فقری که با آن بزرگ شده بود غلبه کند.در 1954 الویس تصمیم گرفت به مناسبت تولد مادرش آهنگی را اجرا و به مادرش هدیه کند . به همین منظور او به کمپانی SUN RECORDS رفت.جایی که استدیو هایش خدمات بسیار با ارزشی را به او ارائه نمود.الویس در این استدیو آهنگ MY HAPPYNESS _ (خوشبختی من )_ را برای مادرش ضبط کرد. _ماریون کیسکر_ مدیر استدیو متوجه نا متعارف بودن الویس و از طرفی دیگر سبک بخصوص صدای او شد و مدیر کمپانی _ سم فیلیپس _ را از توانایی و نبوغ او مطلع ساخت.سم فیلیپس چیزی را که مدتها رویای کشف آن را داشت در الویس دید……

راک اند رول متولد میشود

روز 5 جولای 1954 در تاریخ موسیقی جهان روزی فراموش نشدنی است. دراین روز راک اند رول پا به عرصه وجود نهاد و موسیقی جهان تحولی عظیم پیدا کرد….نخستین صفحه الویس در کمپانی SUN RECORDS با آهنگ THAT’S ALL RIGHT MAM در 20000 کپی ارائه گردید . روی دوم صفحه هم آهنگ زیبایماه غمگین کنتاکی BLUE MOON OF KENTUCKYبود. این صفحه با استقبال بینظیری از طرف مردم روبرو شد و به فروش استثنائی در تاریخ موسیقی جهان دست یافت. استعداد و نبوغ الویس بیش از پیش مدیران کمپانی را شگفت زده کرد. و از طرفی در دنیای موسیقی خبر تولد ژانر جدیدی داد بنام :ROCK N ROLL::::::::::

سالهای (1954تا 1958)الویس و زندگی

الویس جوان حالا دیگر خیلی ثروتمند شده بود. او اولین مبلغی را که از فروش صفحه های موسیقی اش بدست آورده بود برای مادرش یک کادیلاک صورتی خرید-چیزی که همیشه مادرش آرزوی داشتن آن ر ا داشت . او که همیشه در فقر وتنگدستی بزرگ شده بود بعد ازثروتمند شدن هرگزتنگدستان را فراموش نکرد وهمواره به یاری آنان میشتافت . از جمله اینکه خرج عمل دختر کوچک فلجی که در همسایگی آنان بود را متقبل شد . وبسیاری دیگر…او بسیار دست و دلباز بود و پس از اینکه صاحب ثروت شد به همه کسانی که در گذشته به نوعی او را تشویق کرده بودند هدایای با ارزشی مثل اتومبیل- خانه و …..پیشکش میکرد.

الویس و خرید گریسلند

در سال 1958 الویس به خریدن گریسلند اقدام نمود. بزرگترین خانه شهر ممفیس که الویس از کودکی آرزو داشت آنجا را از دور تماشا کند! خانه ای که الویس در 14 سالگی در این خانه _که در آن زمان متعلق به یکی از ثروتمندان شهر بود_ به کار چمن زنی مشغول شده بود… و حالا او با افتخار و با پرداخت مبلغی حتی بیش از ارزش واقعی صاحب آن شده بود.

(سالهای 1954 تا 1958 ) الویس و موسیقی

الویس در سال 1956 با یک سرهنگ ارتش بنام کلنل تام پارکر آشنا شد. این شخص به عنوان مدیر تبلیغاتی برنامه های الویس انتخواب شد و بین او و الویس قرارداد بلند مدتی امضاء شد. البته از آنجایی که الویس درآن زمان خیلی جوان بود و تجربه این کار را نداشت قبول کرد که تام پارکر به قولی همه کاره امور هنر و موسیقی او بشود ولی چنان که بعد ها خواهیم دید الویس با این کار بزرگترین اشتباه زندگی هنری خود را مرتکب شد…

* * *

بعد از اینکه الویس در کمپانی SUN RECORDSاولین اثر هنری خود را خلق کرد و با موفقیت بی سابقه روبرو شد او آلبوم دومی نیز در این استدیو ضبط کرد.نام این آلبوم روی براون ROY BROWN بود و شامل آهنگهای خاطره انگیزی چون : راک خوب در امشبGOOD ROCKIN IN TONIGHT و ……… بود.آخرین کار الویس در شرکت سان رکوردز اجرای آهنگ _ترن راز _MYSTERY TRAIN بود. این آهنگ با وجود ریتم ممتد صدای قوی خواننده و قطعات اغوا گر گیتار به عنوان راک اند رول مطلق شناخته شد . این آلبوم در تاریخ 2 نوامبر 1955 به پرفروشترین آلبوم ایالتی تبدیل شد پس ازانتشار این آلبوم الویس به عنوان هنرمند ملی شناخته شد و وارد دوره بعدی زندگی خود شد. کمپانی RCA RECORDS به الویس پیشنهادهمکاری با مبلغ 35000$ داد . پرداخت چنین مبلغی در آن زمان باور نکردنی بود. سابقه تنوع موسیقیایی الویس و توانایی چشمگیر وی در خوانندگی وانتقال حس به شنونده به وی امکان داد که از محدودیتهای فرهنگی که در مورد سبک R&B وی اعمال شده بودفرار کند و این موضوع پیشکسوتها را بسیار تحت تا ثیرقرار داد. در این زمان انفجار راک اند رول که الویس درآن هم خالق و هم ایفا گر نقش بود دیگران را متقاعد کرد که او میتواند شنوندگان بسیاری از تمام گروههای سنی را به سوی خود جذب کند. در 10 ماه ژانویه 1956 دو روز بعد از تولد 21 سالگیش وارد استدیوهای RCA در شهر ناش ویل شد تا نخستین آثار هنری خود را به عنوان خواننده پروفشنال ضبط کند . نتیجه نخستین کار وی آهنگ هتل دلشکستگی _ HEART BREAK HOTEL _ بود که یکی از موفقترین کارهای پاپ در طول تاریخ موسیقی جهان میباشد . در این آهنگ اسکاتی مور به عنوان گیتاریست و بیل بلک به عنوان درامر , الویس را همراهی کردند . این آهنگ جامعه آمریکا را شیفته و مدهوش خود کرد و این آهنگ را برای مدت باور نکردنی 8 هفته دررتبه اول جدول بهترینه ا قرار داد و در 21 ماه ژانویه سال 1956 به عنوان پرفروشترین ترانه آمریکا انتخواب شد و همچنین در انگلستان هم انتشار یافت . سپس درماه آگوست همان سال ترانه های سگ تازی _HOUND DOG _ و ستمگر نباش_DONT BE CRUEL _ به مدت 10 هفته به عنوان برترین آلبوم آمریکا معرفی شدند. درماه آ گوست1957 در جریان کنسرتی در مینیا پولیس, الویس برای نخستین بار حرکات معروف خود را روی صحنه اجرا کرد. روزنامه محلی مینیا پولیس فردای آن روز در تیتردرشت خود نوشت : ( پادشاه موسیقی بار دیگر با فیزیک معجزه آسای خود مردم را از خود بیخود کرد.)

اواخر سال 1956 شایع شد که الویس به خدمت سربازی اعزام خواهد شد . برای جبران این احتمال ناراحت کننده کمپانی های RCA و فوکس قرن بیستم سرعت کار و برنامه انتشار کارهای تازه را بیشتر کردند . او در تعداد زیادی برنامه تلویزیونی شرکت کرد. از جمله :

(1) دو بار در برنامه تلویزیونی

SHOW BRAIL MILTON

در 5 JUNE و 9 APRIL – 1956

(2) در برنامه تلویزیونی

STEVE ALEN S HOW

در 1 JULY – 1956

(3) در برنامه تلویزیونی

FIRST SCREEN TEST

در 3 APRIL 1956

(5) و برنامه تلویزیونی

ED SULLIVAN SHOW

در 9 SEBTEMBER 1956

همچنین در مدت سه سال چهار فیلم بلند از او ساخته شد :

LOVE ME TENDER(1)

به ملاطفت دوستم بدار1956

LOVING YOU(2)

عشق تو 1957

JAIL HOUSE ROCK(3)

راک زندان 1957

KING CREOL(4)

شاه کریول 1958
* * *

در سال 1958 هنگامیکه فیلم شاه کریول به اکران سینماهادر آمده بود الویس برای خدمت سربازی به کشور آلمان اعزام شد و قلب مردم را جریحه دار کرد….

About The Author

"JilVis"

Number of Entries : 1216
Scroll to top