شما اينجا هستيد: Home » حقایق » چنین گفت زرتشت ، در کنسرتهای الویس

چنین گفت زرتشت ، در کنسرتهای الویس

چنین گفت زرتشت

(به آلمانی: Also sprach Zarathustra)

نام قطعه موسیقی‌ای از ریشارد اشتراوس، آهنگساز آلمانیست.

اشتراوس این قطعه را در سال 1896 نوشته است.

کتاب چنین گفت زردشت نوشته فریدریش نیچه فیلسوف و شاعر آلمانی مستقیماً الهام بخش ریشارد اشتراوس (۱۹۴۹–۱۸۶۴)، موسیقی‌دان آلمانی، گردید که در ۱۸۹۶ «پوئم سمفونیک» ی به نام چنین گفت زردشت (اپرای ۳۰) ساخت که از درخشان‌ترین آثار این نوع است.

الویس در دهه هفتاد میلادی در هنگام شروع کنسرتهایش از این قطعه استفاده کرد. صدها کنسرتی که الویس در در این دوره اجرا کرد ، همگی با این قطعه معروف اشتراوس شروع میشدند.

Richard Strauss

این اپوس قدرتمند ، در فضای تاریک قبل از ورود الویس به سالن ، فضایی ماورایی ایجاد میکرد. سپس طبلها به صدا در می آمد چراغها روشن میشد و الویس با لباسهای پر زرق و برق و شمایل دهه هفتاد خود ، به استقبال مخاطبینی که با شور و هیجان به صحنه چشم دوخته بودند و در این ابهت و عظمت به هیجان آمده و سحر شده بودند میرفت.گویی که این موسیقی فقط برای ورود سلطان به صحنه ساخته شده است.

این کار خیلی با عظمت و دراماتیک بود و همه میدانستند که الویس روشهای خودش را دارد.
(اقتباس از کتاب : الویس در کنسرت نوشته اریک اسکار)
Erik Skar -Elvis The Concert

“آرتا فرانکلین” خواننده معروف به ملکه سول و برنده جایزه گرمی ، در سال 1972 به تقلید از الویس برای شروع کنسرتش از این ترانه استفاده کرد. جالب است بدانید “آرتا فرانکلین” در روز 16 آگوست ( ینی همون روزی که الویس از دنیا رفت) در سال 2018 در سن 75 سالگی درگذشت.

 

فایل صوتی این قطعه را میتوانید در این قسمت بشنوید:

 

 

About The Author

"JilVis"

Number of Entries : 1214
Scroll to top