شما اينجا هستيد: Home » حقایق » اسکاتی مور اولین گیتاریست الویس

اسکاتی مور اولین گیتاریست الویس

اسکاتی مور   Scotty Moore  اسطوره نوازندگی گیتار در سبک راک ان رول و پیشکسوت گیتاریست های سبک راک در سال 1931 در تنسی آمریکا متولد شد. اسکاتی مور با نوازندگی برجسته خود به عنوان لید گیتاریست با الویس پریسلی که ریتم گیتار می نواخت و از سال 1954 شروع شد تاثیری بی چون و چرا در رشد و تکامل نوازندگی راک ان رول داشت و گیتاریست های سبک راک وقتی در دهه شصت ظهور کردند بسیار از استایل نوازندگی و فینگر پیکینگ یگانه او که با تاریخ گیتار گیپسون عجین شده است تاثیر گرفته و تحت نفوذ او بودند.

scotty-moore

اسکاتی مور در سال 1931 در تنسی متولد شد و از 8 سالگی به نوازندگی روی آورد و تحت تاثیر برترین گیتاریست آن روزگار ، چت اتکینز به سبک های جز و کانتری علاقه مند شد .سپس وقتی گیتاریستی ماهر شده بود در گروه “Starlite Wranglers نوازندگی می کرد تا اینکه توسط پدر راک ان رول  Sam Phillips افسانه ای ، رییس شرکت Sun Studios و Sun Records که نقشی اساسی و بنیادین در شیوع و رشد موسیقی راک ان رول داشت با الویس پریسلی آشنا شد که با اینکه در آن زمان نوجوان بود و از او چند سالی کوچکتر بود اما افکار بزرگی در سر داشت.

سم فیلیپس که نابغه صنعت موسیقی بود اینطور تشخیص داد که اسکاتی مور باید با الویس پریسلی نوازندگی کند همچنین از مرحوم بیل بلک Bill Black ( 1965-1926 ) چهره برجسته نوازندگی کنترباس خواست این جمع را کامل کند. فکر او مطلقا کارگر افتاد و سپس اولین اثر سبک راک ان رول یعنی آهنگ 1954 ” That’s all right”و درخشان ترین اثار تاریخ موسیقی معاصر در سبک راک ان رول شکل گرفت.بعد ها درامر گروه D. J. Fontana به جمع آنها اضافه شد که به “The Blue Moon Boys” مشهور شدند

مور تقریبا به تمام آهنگ های اوایل کار الویس زیبایی داده و حتی آن آثار را مدیریت کرده و وقتی که الویس در سال 1958 وارد ارتش شد، با او سفر کرد. او همکاری خود را پریسلی در سال 1960 و پس از ترخیص از ارتش ادامه داد، ولی الویس  به هالیوود رفت و شروع به ساخت فیلم های متعدد نمود و نقش او به عنوان یک گیتاریست به حاشیه رفت. او در سال 1964 آلبومی تولید کرد و نام آن را “The Guitar That Changed the World” گذاشت که به معنی «گیتاری که دنیا را عوض کرد» است. آخرین باری که این دو با هم برنامه اجرا کردند در سال 1968  بود.

به طرف صفحه خبری درگذشت اسکاتی مور

scotty-moore-died

About The Author

"JilVis"

Number of Entries : 1216
Scroll to top